Monday 28 May 2012

RPH Kumpulan 10-Sains Tahun 4


AHLI KUMPULAN :

1. RAFFIAH PARASIN
2. SITI SARAH KARTININ
3. MARIAM OTOH
4. KHURAIJAH BOLA
5. MONALINDA MOHAMMARON













RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS

Kelas    : Tahun  4 Jingga
Masa  : 8.20 – 9.20 am
Mata Pelajaran : Sains Rendah
Tema : Menyiasat Alam Kehidupan
Bidang Pembelajaran : Hidupan Melalui Proses Hidup
Objektif pembelajaran : Murid perlu menganalisis proses hidup yang dilalui oleh haiwan
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran ini murid dapat :
                                  i   ) Menerangkan kitar hidup pelbagai haiwan
                                  ii  ) Membuat kesimpulan bahawa haiwan mempunyai kitar hidup yang 
                                         berbeza
K. Proses Sains : Memerhati
                            Berkomunikasi
Nilai saintifik : Mensyukuri ciptaan Tuhan &
                         Bekerjasama
Pengetahuan Sedia ada : Murid sudah mengetahui 2 cara haiwan membiak.
A. Bantu Mengajar : Perisian Instruktional dan lembaran kerja

Langkah
Isi Kandungan
Kaedah Penyampaian
Catatan
Set Induksi
 Penerangan tentang tajuk
-         

Kitar hidup haiwan seperti rama-rama
Guru memperdengarkan lagu rama-rama kepada murid

Guru bersoal jawab dengan murid
“ Apakah yang kamu faham dari lagu tadi?
“Bagai manakah cara pembiakan haiwan dalam lagu tadi ?”

Guru perkenalkan tajuk hari ini
Strategi P&P
Kaedah : Kelas
Teknik : Soal jawab

KPS : memerhati



Langkah 1
Penerangan tentang kitar hidup haiwan yang berlainan



1. rama-rama
   Telur – ulat beluncas –
   Pupa – rama-rama
2. Katak
    Telur – berudu – katak
3. Ayam
   Telur – anak ayam –
Ayam dewasa   
Guru menerangkan bahawa haiwan mempunyai kitar hidup yang berbeza kepada murid dengan mengintegrasikan Perisian tutorial.

Murid dikehendaki mencatat maklumat yang mereka perolehi melalui tutorial yang ditayangkan

Daripada tutorial yang dipertontonkan murid membuat kesimpulan bahawa haiwan mempunyai kitar hidup yang berbeza antara satu sama lain

Alat : Komputer

KPS : memerhati
Langkah 2
lihat
Soal jawab dengan murid
Pengintegrasian Perisian Latih Tubi berdasarkan tutorial yang telah dipertontonkan kepada murid.

Murid melakukan aktiviti ini dengan bantuan guru sebagai pembimbing.

Alat : Komputer

Nilai : bekerjasama
Langkah 3
Aktiviti kumpulan
Dalam kumpulan berlima murid dikehendaki  memilih haiwan yang mereka hendak jadikan  haiwan peliharaan daripada buku-buku dan majalah lama. Murid akan menggunting gambar haiwan pilihan mereka dan menampalnya dalam buku.
Murid juga dikehendaki menulis tentang
I ) cara untuk memastikan  haiwan
    peliharaan mereka hidup dengan
    sihat
2) Tempat tinggal yang  sesuai
     untuk haiwan itu
3)  Makanan
4) Bagaimana haiwan  tersebut
     melindungi diri dari musuh
5) Bagaimana haiwan  itu me-
     lindungi anaknya.
6) Kitar hidup haiwan peliharaan
    mereka

Guru sebagai fasilitator

Strategi P&P:
Perbincangan
Kumpulan

Alat :
Majalah & buku lama
Langkah 4
Pembentangan kumpulan
Ketua  kumpulan membentangkan
hasil perbincangan mereka



Kumpulan  lain akan memberikan
komen atau pendapat di akhir pembentangan setiap ahli kumpulan

Teknik : sumbangsaran



Nilai : Hormat

Rumusan

Kitar hidup haiwan

Guru membincangkan kembali isi pelajaran hari ini

Guru bersoal-jawab dengan  murid Cth : “ Apa yang kamu faham    tentang kitar hidup haiwan?”
          “ Berapakah fasa  kitar
             hidup seekor katak?”


Penutup

Kitar hidup haiwan

Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid untuk dijadikan kerja rumah dan meminta murid agar melayari laman web yang mengandungi Permainan Instruksional bagi mengukuhkan lagi pemahaman murid terhadap topic yang telah dipelajari.





Permainan instruksional

No comments:

Post a Comment